Miért éppen halászlé?
Különböző felkéréseknek eleget téve, bírálóként való részvétel kapcsán már jó ideje elmondhatom, hogy bárhol is legyen az országban gasztronómiát érintő verseny, vetélkedő, annak leggyakoribb programja a halászléfőzés. Azt is elmondhatom: amellett, hogy a halászlé a magyar konyha egyik legnépszerűbb étke, az a készítmény, amit kishazánkban a legtöbbféleképpen csinálnak. Ahány tájegység, annyi mód! Mégis, bizton állíthatom, nem ez a válasz arra a kérdése, amit korábban sem másoknak, sem magamnak, sem máshol, sem itthon Szarvason, kapásból nem tudtam megválaszolni, s ami így hangzik: Miért éppen halászlé? Ezen írás egyik célja, hogy a kérdésből adódó restanciámat íly módon rendezzem.
Halászlét az év bármelyik szakában lehet készíteni, de így, hogy augusztus 20-án, egy nemes kezdeményezésre immár tizennegyedik alkalommal kerül sor a szarvasi halfőző versenyre, különös aktualitása van. Tehát, úgy hiszem, a válasz nem egy konkrétum, bár egyszerűsíthető. A halászlét azért lehet és ajánlatos főzőverseny tárgyává tenni, mert egy győztes készítményt igen nagy feladat produkálni. A nyerő készítési módhoz több minőségi nyersanyag ismerete és sok más területen az átlagnál nagyobb tájékozottság szükségeltetik. A következő kérdések mutatják meg és bizonyítják, mennyi minden szükséges a győzelemhez.
A halászlé hol készüljön? Zárt helyen? Szabad tűzön? Mi legyen a tüzelőanyag? Milyen formájú legyen az edény?
A vöröshagyma származása, kora, felvágásának-, és felhasználásának módja: főzve? dinsztelve? pirítva?
A halak állaga , kora fajtái, előkészítésük, darabolásuk, a felhasznált fajták aránya, mennyisége, belsőségük alkalmazása, a víz helyes mennyisége.
A fűszerpaprika eredete, az őrlemény finomsága, színe, illata… Máris a 22. függvénynéél tartunk, s még nem említettük a legfontosabb szakasz kérdéseit: A főzés folyamán mikor alkalmazzuk anyagainkat? A cél érdekében mik a helyes arányok? Paszírozva nyerő a készítményünk, vagy anélkül? Ha az előbbi, akkor mekkora lukú legyen a paszírozó? Fontos továbbá a tájjelleg meghatározta, járulékos minőségi nyersanyagok helyes megválasztása, alkalmazása.
A “Miért éppen halászlé?” eddig még megválaszolatlan kérdésre, hiszem, hogy a fentiek felsorolása után az olvasók többsége számára meg is született a válasz, ami összefoglalva így hangozhat: Nem lehet véletlen, hogy a gasztronómiai eseményeknek, versenyeknek leggyakrabban a halászlé a főszereplője, hiszen, ha ennyi követelménynek szükséges eleget tenni gyakorlatban a sikerért, akkor a halászlé igencsak alkalmas tárgya, eszköze lenni egy rangos megmérettetésnek.
Lévén, hogy közeleg a helyi halas-bográcsok összecsapásának rendszeres ideje, hangoztatandó: A fenti kérdéssekre gygakorlatban való helyes megválaszolás esetén a résztvevőknek komoly esélyük van a díjak elvitelére! Ehhez kíván, a már szép hagyományokkal rendelkező XIV. Szarvasi Halfőző Verseny szervezője és a zsűri jó munkát, kellems hangulatot és sikert! Forschner Rudolf |