Idén ismét november utolsó hetében köszönt ránk advent első vasárnapja. Így lassan érdemes elkezdeni a készülődést, mára ugyanis a hagyományossá vált adventikoszorúk elmaradhatatlan részei a karácsonyi ünnepeknek.
A húsvéthoz hasonlóan az advent is a mozgó ünnepek közé tartozik. Az advent 4 hétig tart, a december 25-e előtti negyedik vasárnappal kezdődik. Az ünnep eredetileg ugyan 40 napig tartott (Jézus negyven napig böjtölt a pusztában), ám a Gergely pápa-féle naptárreform 4 hétre rövidítette. A keleti keresztények ma is január 6-án ünneplik karácsonyt. Az ünnep neve a latin adventusból származik, amely eljövetelt, megérkezést jelent. Bár mára kissé homályba veszett, az advent eredetileg a karácsonyra, Jézus születésének ünnepére való felkészülést takarja. A néphagyományban az advent testi, lelki várakozással telt, ideje alatt a keresztény szokás szerint böjtöt tartottak, továbbá kezdetétől vízkeresztig nem tartottak zenés ünnepeket, lakodalmakat. A karácsonyfához hasonlóan az adventi koszorú készítés is viszonylag közelmúltra nyúlik vissza. Először a XIX. században készültek ilyen asztali díszek, amelynek hagyományai azonban a pogány kultúrkörbe nyúlik vissza, amikor is örökzöld ágakkal, fagyönggyel, magyallal ünnepelték a téli napéjegyenlőség idejét. A krónikák szerint adventi koszorú készítése Johann Hinrich Wichern, XIX századi evangélikus pap nevéhez köthető, aki híveivel közösen összeállított dísszel próbálta mulatni az időt karácsony ünnepére várva. Eredetileg minden nap egy gyertyát gyújtottak, ezért a koszorú méretei jóval meghaladták a maiakét, hiszen 24 gyertyával kellett azokat ékesíteni. Mára ebből a szokásból a napok számával jelölt kis naptári díszek tanúskodnak.
Négy gyertya marad
A koszorúkon lévő négy gyertyát, a Karácsonyt megelőző négy vasárnap reggelén gyújtjuk meg úgy, hogy minden alkalommal eggyel több égjen. Uralkodó színei a zöld (örökzöld), a piros és az arany, melyek a karácsonyi ünnepkör domináns színei.
Legegyszerűbb dísz az ajtókoszorú, amihez néhány fenyő- vagy tujaágat dróttal összefogunk, mintás szalaggal, masnival átkötjük, és borostyánlevelet, fenyőtobozt, magyalt, apró színes ékeket erősítünk rá. Ezek a szíves vendégvárást reprezentálják. Ha az adventi koszorú elkészítésére otthon vállalkozunk, akkor készíthetjük az ajtódíszhez hasonlóan örökzöld ágakból, de meg is vásárolhatjuk az alapot. A szalmakoszorú, a vesszőből font gyűrű és a tűzőhabból készült karika nagyon egyszerűen díszíthető, könnyű rajtuk átfűzni a drótot, ragasztani is lehet rájuk. Ma már az ajándék- és a virágboltok a karácsonyi díszek nagy tömegét kínálják, így a koszorúalapot tetszés szerint díszíthetjük. A gyertyák kiválasztása során is célszerű az alapszínekhez - zöld, piros, arany -, vagy a fehérhez ragaszkodni
|