Myra püspöke
I.sz. 272 táján született Patara városában, amely ma Törökországban, Anatóliában van, de akkoriban a Római Birodalomhoz tartozott. Szülei Miklósnak, azaz Görögül Nikolasznak nevezték el, aminek jelentése:
a nép vitéze, a győző. Nagybátyja volt a patarai püspök, akinek hatására maga is pap lett. Apja halála után nagy vagyont örökölt, s ekkor történt vele az a különös eset, amelynek nyomán tisztelete az egész világon elterjedt, s aminek nyomán tisztelete az egész világon elterjedt, s aminek emlékét ünnepeljük ma is Miklós napján, december 6-án.
Legendák Szent Miklósról
Egy elszegényedett patarai nemesember sehogy sem udta adósságait kifizetni. Nemcsak három lánya hozományát költötte el, de a betevő falatot sem tudta nekik biztosítani. Elhatározta hát, hogy lányai ártatlanságát áruba bocsátva próbál a nyomorból megmenekülni. Miklós meghallotta ezt, s megfogadta, hogy segít a védteleneken. Egy éjszaka titokban a házukhoz lopódzott, s a félig nyitott ablakon egy erszény aranyat dobott be a szobába a legidősebb testvér számára. Ezt még kétszer megismételte, hogy a másik két lány hozománya is összegyűljön. Az apa szerette volna megismerni jótevőjüket, ezért a harmadik éjszaka kileste, ki is a titokzatos adakozó. Miután meglátta, mindenkinek elhíresztelte a nevét.
A szent életű férfiú később is segített, akinek csak tudott. O maga szegényesen, szűkölködve élt, de másokkal mindig bőkezű volt. Különösen a gyermekeket szerette, s úton-útfélen megajándékozta őket. Isten -kegyes életmúdjáért- még életében csodatévő hatalommal ruházta fel. Egyik sokszor megörökített csodáját Jeruzsálem felé utaztában tette. Hajója hatalmas viharba került, s már-már úgy látszott, elsüllyed, mikor imájára a tenger elcsitult, a víz tükörsima lett. Egy hajós ugyanakkor vízbe esett, s mire társai kihúzták, megfulladt. Miklós azonban feltámasztotta.
Jeruzsálemi útja hatására remetének szeretett volna menni, de isteni sugallatra visszatért Myrába, ahol a hívek éppen püspökválasztásra gyűltek össze. A legidősebb papnak látomása támadt, melyben az ÚR tudtára adta, hogy aki másnap reggel elsőként jelentkezik templomuk kapujában, azt kell megválasztaniuk a magas egyházi méltóságra. Így lett Myrában püspök Szent Miklós.
Egy alkalommal püspöksége idején Lyciában hatalmas éhínség tört ki, míg Itáliában bő volt a termés. Ekkor éjszaka egy szicíliai kereskedő azt álmodta, hogy a felvásárolt terményeket Myrában jól tudná eladni. Mikor felébredt, rájött, hogy ez több volt, mint álom, hiszen a tenyerében három aranyat talált elolegként. El is hajózott Myrába, ahol a szent püspök felvásárolta egész rakományát, és ajándékként szétosztotta a szenvedők és nélkülözők között.
Egy másik hagyomány szerint egy fogadós három vándordiákot meggyilkolt és feldarabolt. Az útja során a fogadóba betért Szent Miklós felfedezte a gaztettet, és életre keltette a halottakat.
A keresztényüldözések alatt őt is elfogták, éheztették, kínozták, de kivégezni nem merték. Fogságából végül kiszabadult, de hamarosan, 327 táján meghalt, Myrában titokban temették el.
1087-ig nyugodott itt, amikor is a várost a törökök megtámadták, elfoglalták és lerombolták. A legenda szerint ekkor Miklós egy papnak jelent meg álmában az itáliai Bari városában, és kérte, hogy ereklyéit szállítsák ide. Bari polgársága három hajót küldött Myrába, ahol meg is találták az elrejtett tetem maradványait, mivel azok csodálatos rózsaillatot árasztottak. 1087. május 9-én értek vissza a hajók Bariba, ahol a szent tiszteletére megkezdődött annak a S. Nicola-templomnak az építkezése, amely ma is áll. Oltárán aranykoporsóban helyezték el az ereklyéket.
Legendái nyomán Miklós a szüzek, a hajósok, a vándordiákok patrónusa. Tisztelete rendkívül gyorsan terjedt, különösen Oroszországban. A pravoszláv templomok ikonosztázain mindig látható ábrázolása. Nyugaton a 9-10. századtól kezdtek számára templomokat emelni. Magyarország valószínűleg közvetlenül Bizáncból vette át tiszteletét, már 1095-bol van adatunk, hogy volt Miklós névre hallgató hazánkfia -Mikola változatban. Tudjuk, hogy Szent Miklós ereklyéiből Szent István is szerzett. A 16. századból fennmaradt éneke, nevét számos község, templom őrzi jelenleg is.
|